Diğer Sosyal Sorumluluklar

Diğer sosyal sorumluluk çalışmalarımızı keşfedin!

Diğer Sosyal Sorumluluklar

Covid-19 Ziyaretçi Kayıt Sistemi

Sağlık Bakanlığı ve Kuzey Kıbrıs Turkcell iş birliğinde geliştirilen ve ziyaretçilerin dijital ortamda kayıt altına alındığı “Covid-19 Ziyaretçi Kayıt Sistemi” pandemi döneminde hayata geçirildi. Sisteme göre ziyaretçi kayıtları, kalem veya kâğıda ihtiyaç duyulmadan, temassız olarak ve kolaylıkla tutulabiliyor. Hayatımızı ve yaşam şekillerimizi değiştirmemize neden olan Covid-19 salgını için ülkemizde de farklı alanlarda tedbirler alınmaya devam ediliyor. Kişilerin, kurumların ve iş yerlerinin kendi aldığı tedbirlerin yanı sıra Bakanlar Kurulu tarafından uygulanması zorunlu olan tedbirler de mevcut. Bazı hijyen kuralları yanında ziyaretçi ve müşteri bilgilerinin kaydının tutulması ve herhangi bir durumda Sağlık Bakanlığına iletilmesi de Bakanlar Kurulu kararıyla zorunlu bir uygulama. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Turkcell, ziyaretçi kayıtlarının daha hijyenik ve kolay tutulabilmesine olanak sağlayacak çok özel ve yeni bir uygulama için iş birliği gerçekleştirdi. Covid-19 Ziyaretçi Kayıt Sistemi adı verilen uygulama ile iş yerleri ve ofislere girişler sırasında Bakanlar Kurulu tarafından zorunlu hale getirilen ziyaretçi kaydı alma işlemi kâğıt, kalem kullanımına gerek olmaksızın dijital ortamda ve kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Aynı zamanda Covid-19 salgınında ihtiyaç duyulan temas takibi için tüm iş yerleri ve ofislerden toplanacak kâğıtların incelenmesine nazaran, ziyaretçi kayıtlarının dijital ortamda tutulması büyük avantaj sağlıyor.

Güvende Kal Uygulaması

Geçirdiğimiz Covid-19 Pandemisinde, Adamıza girişler de Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak sağladığımız dijital çözüm sayesinde, Ada’ ya giriş yapmadan önce sistemden gerekli tüm belgelerin kaydını sağlayıp, Güvende Kal Uygulamasının vermiş olduğu QR kod sayesinde pandemi sürecindeki seyahatlere kolaylık getirdik. Aynı zamanda, Güvende Kal sisteminden sağlamış olduğumuz takip sistemiyle, karantinaya girmiş olan kullanıcılarımıza karantina süreçlerini güvende ve rahat geçirmelerini sağladık.

“Zeytin Ağaçları” Korumamız Altında

Kıbrıs’ ın simgesi ve doğal mirasımız olan asırlık zeytin ağaçlarının koruma faaliyetleri kapsamında, Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak USAID’ in desteklediği SAVE (Doğaya Destek Veren Aktiviteleri Destekleme) Projesi’ nin finansmanıyla birlikte Girne Çatalköy bölgesinden kaldırılan 150- 250 yaşlarındaki, 11 ağaç Gönyeli Belediyesi’ ne ait bölgeye getirilerek ekilmiştir. ZAKAD (Zeytin Ağaçlarını Koruma Derneği) ve Olive Tree Project tarafından gerçekleştirilen bu projeye, ağaçların ilk bakımını üstlenerek Gönyeli belediyesi de destek vermiştir.

Trafik Eğitim Parkı

Gelişmiş toplum modern, eğitilmiş ve çağdaş gençlerin yetişmesiyle oluşur inancımızla, toplumumuzu bilinçlendirmek amacıyla Kuzey Kıbrıs'ın başlıca sorunlarından biri olan trafiği odak alanımıza aldık. Bu bağlamda yıl boyu ve özellikle trafik haftası çerçevesinde bilinçlendirici iletişim faaliyetleri yürütülmektedir. «Araç sürerken cep telefonu kullanılmamasını» teşvik eden iletişimimiz ile de halkımıza araç kullanırken can güvenlikleri için trafikte cep telefonu kullanmamaları gerektiği mesajını da veriyoruz.

Faaliyetlerimiz neler?

 • Trafik Eğitimleri Düzenledik:
  Kuzey Kıbrıs Turkcell personeli ve Kuzey Kıbrıs Turkcell Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı Oyuncuları için trafik haftası çerçevesinde, güvenli sürüş ve bilinçlendirme temalı eğitimler gerçekleştirdik.
 • Trafik Eğitim Parkı:
  Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD) ve Kuzey Kıbrıs Turkcell işbirliğiyle Ekim 2010’da hayata geçirilen Kuzey Kıbrıs Turkcell Trafik Eğitim Parkı’nda yarınlara sorumlu sürücüler yetiştirilmeye devam ediyor. Trafik eğitimi gören binlerce çocuk ve yetişkin güvenli trafik konusunda bilinçlendiriliyor.
 • Trafik Eğitim Parkı’mızda kurulduğu günden bu zamana yaklaşık 30 bini aşkın öğrenci güvenli trafik eğitimi aldı. İlkokul öğrencilerinin yanı sıra başvuru yapan kurum ve kuruluşlara da eğitim verilen Trafik Eğitim Parkı’nda bugüne kadar 650'yi aşkın yetişkine de eğitim verdi. " Eğitimlerin yanı sıra kurulduğu günden bu zamana her yıl trafik haftası etkinlikleri çerçevesinde, Trafik Eğitim Parkı'nda öğrencilere yönelik trafik şenliği düzenlemektedir.
 • Her yıl okul dönemi başlangıcında, Trafik Kazalarını Önleme Derneği ve Trafik Eğitmenleri tarafından yıllık program hazırlanmakta, hazırlanan eğitim programı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanarak okul öncesi 4 yaştan başlayarak, ilkokul son sınıflara kadar tüm öğrencilere güvenli trafik eğitimleri verilmektedir.
 • Ayrıca Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ve Trafik Kazalarını Önleme Derneği işbirliğiyle, Türkiye'den KKTC'ye gelerek görevini burada icra edecek subay ve astsubaylar ile eş ve çocuklarına da 'Trafik Oryantasyon Eğitimi (Sol Trafik)' verilmektedir.
 • İçişleri Bakanlığı'na Bağlı izin makamı tarafından yönlendirilen profesyonel sürücülere de Trafik Oryantasyon ve Güvenli Sürüş Eğitimi verilmektedir. Dahası, Yerel Yönetimler ve İçişleri Bakanlığı ile Trafik Kazalarını Önleme derneği işbirliği ile Merkezi Cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlülere 'Trafik Oryantasyon ve Güvenli Sürüş Eğitimi' verilmektedir.

Kuzey Kıbrıs Turkcell Trafik Eğitim Parkı'na nasıl ulaşabilirsiniz?
Adres: Kazım Salih Sokak Küçük Kaymaklı Lefkoşa KKTC
Telefon: 0392 227 7120 ve 0533 820 2030
E-mail: trafikegitimparki@yahoo.com


Daha Temiz Bir Doğa İçin: Sahillerimizi Temizliyoruz

Chelonia Mydas ve Carreta Caretta kaplumbağaları Ada’ mızın sahillerinde yeni yaşamlarına kavuşuyor. Biz de Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak deniz kaplumbağlarımızın nesillerini korumak ve daha temiz bir yaşam alanına sahip olmaları adına yumurtalama alanlarının bulunduğu sahilleri gönüllerimizle birlikte temizliyoruz.

Engelsiz Mağazalar Engelsiz Hizmet

Engelli vatandaşlarımızın da rahatça hizmet alabilmesi amacıyla tüm mağazalarımıza kolayca ulaşabilmeleri için Kuzey Kıbrıs Turkcell İletişim Merkezlerimizdeki alt yapımızı düzenledik. "Hayat aynı dili konuşunca güzel" yaklaşımıyla işitme engelli vatandaşlarımıza da hizmet verebilmek amacıyla Kuzey Kıbrıs Turkcell İletişim Merkezlerinde görev yapan Müşteri Deneyimi Uzmanlarımız, merkez binalarımızdaki güvenlik görevlilerimiz ve idari işler çalışanlarımız "işaret dili" eğitimleri aldı.

Hayal Ortağım

Turkcell Hayal Ortağım mobil uygulaması; Kuzey Kıbrıs Turkcell’in sosyal sorumluluk, ürün ve çözümler gibi alanlarda engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak, onları sosyal hayata adapte edebilmek amacıyla oluşturduğu “Engelsiz Yaşam” çatısı altında yer alıyor. Turkcell, Hayal Ortağım uygulaması ile görme engelli kişiler diledikleri zaman sinemada sesli betimleme ile film izleyebiliyor, uygulama içerisindeki kitapları günlük gazete ve dergileri takip edebiliyor.
(Görme engellilerin güncel bilgiye erişimini kolaylaştıran Turkcell Hayal Ortağım, YGA & Turkcell stratejik ortaklığı ile 2012 yılında hayata geçirilmiştir.)

Engelsiz Yaşam Seminerleri

 • Kuzey Kıbrıs Turkcell, KKTC Milli Eğitim Bakanlığı, Ortopedik Özürlüler Derneği ve Engelliler Spor Federasyonu iş birliği ile Şubat 2013 tarihi itibari ile Engelsiz Yaşam Seminerleri düzenlenmiştir.
 • Engellilere yönelik sosyal bilincin gelişmesi, gençlerin farkındalığını artırmak ve empati kurmalarını sağlamak amacı ile düzenlenen seminerler ile bugüne kadar 18 okulda ve 2000'den fazla öğrenciye ulaştık.
 • Ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik gerçekleştirdiğimiz seminerlerde "engellerin başarıya engel olmadığı ve sevginin her engeli aştığı" temasını öne çıkarttık. Engelli yaşam ile ilgili bilgiler vererek, dünyada pek çok önemli başarıya imza atan engelli isimlerin yaşam hikayelerini anlattık, bu hikayeleri film gösterileri ve empati oyunları ile destekledik.
 • Engelli kişilerin korunma, bakım, rehabilitasyon ve destek hizmetlerine yönelik bilgilerin de verildiği seminerlerde; "Engel Siz Olmayınız" teması altında, tüm bireylerden beklenen duyarlılıklara da dikkat çektik.

Engelsiz çiçek serası

Hayat Paylaşınca Güzel dedik, doğayı da en engelsiz haliyle paylaşıma açtık. Engelsiz Çiçekler Serası, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Kuzey Kıbrıs Turkcell iş birliğiyle engelli arkadaşlarımızı sosyal hayata adapte edebilmek, el becerilerinin gelişmesini sağlamak, onları toprakla ve çiçekle buluşturmak amacıyla Güneşköy 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi’nde açıldı.

Sahil temizliği

Sahil Temizliği

Chelonia Mydas ve Caretta caretta kaplumbağaları her yıl Ülkemizdeki sahillerimizde yeni yaşamlarına kavuşuyorlar.
Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak Ada’mızı seçen dostlarımızın, nesillerinin tükenmemesi için hep birlikte sahillerimizi temiz tutuyor ve her yıl dostlarımızın yumurtalarını bıraktıkları sahillerimizi temizliyoruz.

Tele Sağlık Platformu

Sağlık Bakanlığı, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ve Kuzey Kıbrıs Turkcell iş birliği ile kurulan Tele Sağlık Platformu, Covid-19 salgını nedeni ile hastanelerde oluşabilecek yoğunluğu azaltmak, halkımızı, doktor ve sağlık çalışanlarını korumak, aynı zamanda halkımıza hastaneye gitmeye gerek kalmadan belli ölçüde sağlık hizmeti sunabilme amacını taşıyan bir sosyal sorumluluk projesidir. Tele Sağlık sistemi, hastanede fiziki olarak sunulacak poliklinik hizmetlerine destek niteliğinde olacaktır. Tele Sağlık platformu ile sunulan çözüm, Kuzey Kıbrıs Turkcell tarafından sosyal sorumluluk çerçevesine ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Tele Sağlık Platformu Nedir?
Tele Sağlık platformu, hastanın çağrı merkezini arayarak randevu almasını, randevuların doktorların ajandasına işlenmesini, doktor ve hasta arasında yapılacak olan görüşmenin uzaktan görüntülü olarak gerçekleştirilmesini sağlayan bir platformdur.
Hastaların ihtiyaç duydukları branştan 0533 878 1022 numaralı çağrı merkezini arayarak Akıllı Randevu Sistemi üzerinden randevu almalarının akabinde randevularının gün ve saatinde ilgili doktor ile görüşmeleri uzaktan görüntülü konuşma şeklinde BiP uygulaması üzerinden gerçekleştirilecektir. BiP anlık mesajlaşma sistemi, WEB üzerinden çalışan ve masa üstü bilgisayardan, mobil telefonlarla görüntülü konuşma yapma imkanı veren, Turkcell mühendisleri tarafından geliştirilmiş bir altyapıdır.

Tele Sağlık platformu, BiP anlık mesajlaşma hizmetinin WEB üzerinden görüntülü görüşme yapabilme yeteneği, Kuzey Kıbrıs Turkcell’in yazılım geliştirme gücü ile Akıllı Randevu Sistemi, Kuzey Kıbrıs Turkcell çağrı merkezi hizmeti ile birlikte, mobil ve sabit iletişim güçlerinin bir araya gelmesi ile çok kısa bir süre içerisinde hayata geçirilmiştir. Bu platform üzerinden Akıllı Randevu Sistemi vasıtası ile alınan randevu detayları (randevu günü ve saati, hastanın şikayeti, hastanın iletişim bilgileri) ekranda görülebilmekte ve hastanın sisteme kaydedilen telefonuna ulaşılarak görüntülü görüşme BiP WEB üzerinden başlatabilmektedir.

Tele Sağlık Üzerinden Hangi Branşlarda ve Hangi Gün/Saatlerde Hizmet Verilecek?

Tele Sağlık hizmeti kapsamında Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu ve Gazimağusa Devlet Hastanelerinde ilk etapta toplamda 7 branş için randevu verilecektir. Tele Sağlık kapsamında; Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde Onkoloji, Kulak Burun Boğaz ve Nefroloji, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde ise Genel Cerrahi, Dahiliye, Kardiyoloji ve Çocuk Polikliniği branşlarında hizmete başlanmıştır. Tele Sağlık hizmeti kapsamında ilk etapta tatil günleri hariç randevular, hafta içi 09.00 ile 17.00 saatleri arasında 0533 878 1022 numaralı çağrı merkezi üzerinden, 15 dakika aralıklarla sisteme tanımlanarak branş bazında verilecektir. Acil durumlar için bu hat üzerinden hizmet verilmeyecektir. Acil bir durumu olan hastaların hastaneye başvurması gerekmektedir.

Kan bankası


Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak tüm dünyada milyonlarca insanın hayatını, hiçbir karşılık beklemeden kan bağışı yapan gönüllülere borçlu olduğunu biliyoruz.Ülkemizde de kan verilmesi önemli bir ihtiyaç ,bu ihtiyaçtan yola çıkarak kan verme alışkanlığını geliştirmek ve acil ihtiyaç anında kolay ulaşılmasını sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğümüz “Kan Donörü Veri Bankası’’nı oluşturduk.


COVİD-19 ruhsal danışma hattı

Covid-19 salgını ile mücadele sürecinde ruhsal desteğe ihtiyaç duyan bireylere destek olmak amacıyla Sağlık Bakanlığı’na bağlı Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi bünyesinde, Kuzey Kıbrıs Turkcell’in katkılarıyla önemli bir iş birliği gerçekleşti. Covid-19 salgını ile mücadele sürecinde ruhsal desteğe ihtiyaç duyan bireylere destek olmak amacıyla Sağlık Bakanlığı’na bağlı Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi bünyesinde, Kuzey Kıbrıs Turkcell’in katkılarıyla önemli bir iş birliği gerçekleşti. Kuzey Kıbrıs Turkcell’in katkılarıyla devreye alınan “Covid-19 Ruhsal Danışma Hattı” hizmeti çerçevesinde Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde görevli erişkin psikiyatristleri, çocuk ve ergen psikiyatristleri ve klinik psikologlardan 7 gün 24 saat destek sağlandı.

 

Sayfayı kaydırın