Çevre

‘’Ülkemizi Yeşillendiriyor, Kaplumbağalarımızı Koruyoruz"

Çevre

FİDAN DİKİMİ

1995'de çıkan büyük yangınla birlikte ormanlarının çoğunu yitiren ülkemiz için Orman Dairesi işbirliği ile 1999 yılından beri her yıl Kuzey Kıbrıs TURKCELL ailesi olarak halkımızın da katılımıyla fidan dikim etkinliği gerçekleştiriyoruz.

Kurulduğumuz günden bu zamana kadar Türkeli, Ulukışla Taşkent, Gazimağusa, Kumyalı, Lefkoşa'daki koruluklar ve Beşparmak Zirvesi'ne toplam 65.000 'in üzerinde fidan dikimi gerçekleştirdik.

ZEYTİN AĞAÇLARINI KORUYORUZ


2007 yılında Kıbrıs'ın simgesi ve doğal mirasımız olan asırlık zeytin ağaçlarını koruma faaliyetleri kapsamında Kuzey Kıbrıs TURKCELL ve USAID'in desteklediği SAVE (Çevreye Değer Veren Aktiviteleri Destekleme) Projesi'nin finansmanıyla Girne Çatalköy bölgesinden kaldırılan 150-250 yaşlarındaki 11 ağaç, Gönyeli Belediyesi'ne ait bölgeye (Gönyeli çemberi ile hastane arasında) getirilerek ekilmiştir. 
ZAKAD (Zeytin Ağaçlarını Koruma Derneği) ve Olive Tree Project tarafından gerçekleştirilen bu projeye Gönyeli Belediyesi de destek vererek ağaçların kaldırılmasından sonra gereken ilk bakımlarını üstlenmiştir. 

KAPLUMBAĞLAR KORUMAMIZ ALTINDA

Adamızın en değerli misafirleri Carette Caretta ve Celonia Midas deniz kaplumbağalarının yaklaşık 106 milyon yıldır yeryüzünde oldukları düşünülmektedir. İnsanoğlunun yerleşme ve çoğalma kapasitesi ve ışık kirliliği nedeniyle sayıları giderek azalmaktadır.

Nesli tükenmekte olan bu canlıları koruma altında tutabilmek amacıyla Kaplumbağaları Koruma Derneği ve Çevre Dairesi İşbirliği ile 2000 yılından bu zamana her yıl deniz kaplumbağalarının Akdeniz'de en önemli yumurtlama sahillerinden olan Akdeniz, Alagadi ve Karpaz Sahilleri'nde sahil temizliği etkinlikleri düzenleniyoruz. 

Etkinliğe katılan öğrencilere etkinlikler öncesinde kendi okullarında deniz kaplumbağaları ile ilgili bilgilendirme eğitimi veriyoruz.Temizlikler sonrasında yine her yıl düzenlediğimiz etkinliklerle kaplumbağaların yumurtlamalarına ve sahilde yeni hayatlarına ulaşmalarına şahit oluyoruz

SAHİL TEMİZLİK

Chelonia Mydas ve Caretta caretta kaplumbağaları her yıl Ülkemizdeki sahillerimizde yeni yaşamlarına kavuşuyorlar. Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak Ada’mızı seçen dostlarımızın, nesillerinin tükenmemesi için hep birlikte sahillerimizi temiz tutuyor ve her yıl dostlarımızın yumurtalarını bıraktıkları sahillerimizi temizliyoruz.

 

Sayfayı kaydırın