Çevre

‘’Ülkemizi Yeşillendiriyor, Kaplumbağalarımızı Koruyoruz"

Çevre

E-FİDAN

e- fidan projesi Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığına bağlı Orman Dairesi ve Kuzey Kıbrıs Turkcell iş birliğinde ülkemize ve doğamıza sahip çıkmak amacıyla hayata geçirilmiştir. Projenin en önemli amacı yanan veya kuruyan ormanların yeniden yapılandırılması ve hayat bulmasıdır. Dijital ortamdan gerçekleştirilecek her bağış ile ülkemize, ormanlarımıza ve çevremize katkı sağlanacaktır. Herkesin bağışına açık olan bu platformdan bugüne kadar 70 binin üzerinde bağış gerçekleşmiştir.

  • e-fidan projesine www.efidankibris.com/ internet sitesi üzerinden erişiliyor.
  • Projeye herkes fidan bağışında bulunabiliyor.
  • Proje kapsamında kurumlar da IBAN numarası ile bağış yapabiliyor.
  • Site üzerinde ayrıca Orman Dairesi’ne bağlı hesap numarasına ücreti yatırılarak herkes dilediği kadar fidan bağışında bulunabiliyor.
  • Bağış karşılığında kişinin veya kurumun ismine özel 14 ayrı başlıkta sertifika da gönderiliyor. Bunlar, Sevgililer Günü, Anneler Günü, Babalar Günü, Dünya Kadınlar Günü yeni doğan bebek için tebrik, vefat, evlilik yıldönümü, doğum günü, yeni yıl kutlaması, düğün, noel, öğretmenler günü ve bağış için teşekkür sertifikası şeklinde yer alıyor.

Detaylı bilgi için www.efidankibris.com


FİDAN DİKİMİ

1995'de çıkan büyük yangınla birlikte ormanlarının çoğunu yitiren ülkemiz için Orman Dairesi işbirliği ile 1999 yılından beri her yıl Kuzey Kıbrıs TURKCELL ailesi olarak halkımızın da katılımıyla fidan dikim etkinliği gerçekleştiriyoruz. Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak kurulduğumuz günden itibaren Türkeli, Ulukışla, Taşkent, Gazimağusa, Kumyalı, Lefkoşa ve Beşparmak Zirvesi gibi birçok bölgeye bugüne kadar 70 binin üzerinde fidan dikimi gerçekleştirip, e-fidan projesiyle birlikte toplam 120 binin üzerinde bağış yapmış bulunmaktayız


 SAHİL TEMİZLİĞİ

 

Chelonia Mydas ve Caretta caretta kaplumbağaları her yıl Ülkemizdeki sahillerimizde yeni yaşamlarına kavuşuyorlar.
Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak Ada’mızı seçen dostlarımızın, nesillerinin tükenmemesi için hep birlikte sahillerimizi temiz tutuyor ve her yıl dostlarımızın yumurtalarını bıraktıkları sahillerimizi temizliyoruz.

 

KAPLUMBAĞALAR KORUMAMIZ ALTINDA

Adamızın en değerli misafirleri Carette Caretta ve Celonia Midas deniz kaplumbağalarının yaklaşık 106 milyon yıldır yeryüzünde oldukları düşünülmektedir. İnsanoğlunun yerleşme ve çoğalma kapasitesi ve ışık kirliliği nedeniyle sayıları giderek azalmaktadır.Nesli tükenmekte olan bu canlıları koruma altında tutabilmek amacıyla Kaplumbağaları Koruma Derneği ve Çevre Dairesi İşbirliği ile 2000 yılından bu zamana her yıl deniz kaplumbağalarının Akdeniz'de en önemli yumurtlama sahillerinden olan Akdeniz, Alagadi ve Karpaz Sahilleri'nde sahil temizliği etkinlikleri düzenleniyoruz. Etkinliğe katılan öğrencilere etkinlikler öncesinde kendi okullarında deniz kaplumbağaları ile ilgili bilgilendirme eğitimi veriyoruz.Temizlikler sonrasında yine her yıl düzenlediğimiz etkinliklerle kaplumbağaların yumurtlamalarına ve sahilde yeni hayatlarına ulaşmalarına şahit oluyoruz.


ZEYTİN AĞAÇLARINI KORUMA

2007 yılında Kıbrıs'ın simgesi ve doğal mirasımız olan asırlık zeytin ağaçlarını koruma faaliyetleri kapsamında Kuzey Kıbrıs TURKCELL ve USAID'in desteklediği SAVE (Çevreye Değer Veren Aktiviteleri Destekleme) Projesi'nin finansmanıyla Girne Çatalköy bölgesinden kaldırılan 150-250 yaşlarındaki 11 ağaç, Gönyeli Belediyesi'ne ait bölgeye (Gönyeli çemberi ile hastane arasında) getirilerek ekilmiştir.
ZAKAD (Zeytin Ağaçlarını Koruma Derneği) ve Olive Tree Project tarafından gerçekleştirilen bu projeye Gönyeli Belediyesi de destek vererek ağaçların kaldırılmasından sonra gereken ilk bakımlarını üstlenmiştir.

 

Sayfayı kaydırın