Çevre

‘’Ülkemizi Yeşillendiriyor, Kaplumbağalarımızı Koruyoruz"

Çevre


KUZEY KIBRIS TURKCELL GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ

 

Kuzey Kıbrıs Turkcell, Vadili köyünde 29 Nisan 2019 tarihinde 10 dönümlük bir arazi üzerine Güneş Enerji Santrali’nin açılışını gerçekleştirdi. Kuzey Kıbrıs Turkcell ülkemizde Güneş Enerji Santrali’nin açılışını gerçekleştirerek, alanında KKTC’de ve Turkcell Grup şirketleri içerisinde de Güneş Enerji Santrali olan ilk şirket oldu. Kuzey Kıbrıs’ta devredeki 8’inci büyük güneş enerji santrali olan yatırım, 2.500 adet yüksek verimli panel ile 9 adet santral tipi inverterden oluşmaktadır.

Toplam maliyeti yaklaşık olarak 6 Milyon Türk Lirasını bulan Kuzey Kıbrıs Turkcell Güneş Enerji Santrali, 900 kWp gücünde olup, orta gerilim üzerinden şebekeye verilecek olan tahmini enerji üretiminin yılda 1.510.918 kWh saat olarak gerçekleşmesini ve doğaya 906,481 kg‘lık karbon emisyonunun salınımının engellenmesi öngörülmektedir. 

Tesis, yaklaşık 200 evin enerji ihtiyacını karşılama kapasitesine sahip olup, KIB-TEK şebekesindeki talep yükünün hafifletilmesine ve bölgedeki enerji kalitesinin iyileştirilmesine katkıda bulunacaktır.

TANITIM VİDEOSU

 
   

ZEYTİN AĞAÇLARINI KORUMA

 

2007 yılında Kıbrıs'ın simgesi ve doğal mirasımız olan asırlık zeytin ağaçlarını koruma faaliyetleri kapsamında Kuzey Kıbrıs TURKCELL ve USAID'in desteklediği SAVE (Çevreye Değer Veren Aktiviteleri Destekleme) Projesi'nin finansmanıyla Girne Çatalköy bölgesinden kaldırılan 150-250 yaşlarındaki 11 ağaç, Gönyeli Belediyesi'ne ait bölgeye (Gönyeli çemberi ile hastane arasında) getirilerek ekilmiştir.
ZAKAD (Zeytin Ağaçlarını Koruma Derneği) ve Olive Tree Project tarafından gerçekleştirilen bu projeye Gönyeli Belediyesi de destek vererek ağaçların kaldırılmasından sonra gereken ilk bakımlarını üstlenmiştir.

 
   

KAPLUMBAĞALAR KORUMAMIZ ALTINDA

 

Adamızın en değerli misafirleri Carette Caretta ve Celonia Midas deniz kaplumbağalarının yaklaşık 106 milyon yıldır yeryüzünde oldukları düşünülmektedir. İnsanoğlunun yerleşme ve çoğalma kapasitesi ve ışık kirliliği nedeniyle sayıları giderek azalmaktadır.

Nesli tükenmekte olan bu canlıları koruma altında tutabilmek amacıyla Kaplumbağaları Koruma Derneği ve Çevre Dairesi İşbirliği ile 2000 yılından bu zamana her yıl deniz kaplumbağalarının Akdeniz'de en önemli yumurtlama sahillerinden olan Akdeniz, Alagadi ve Karpaz Sahilleri'nde sahil temizliği etkinlikleri düzenleniyoruz. 

Etkinliğe katılan öğrencilere etkinlikler öncesinde kendi okullarında deniz kaplumbağaları ile ilgili bilgilendirme eğitimi veriyoruz.Temizlikler sonrasında yine her yıl düzenlediğimiz etkinliklerle kaplumbağaların yumurtlamalarına ve sahilde yeni hayatlarına ulaşmalarına şahit oluyoruz.

 

 
   

SAHİL TEMİZLİK

 

Chelonia Mydas ve Caretta caretta kaplumbağaları her yıl Ülkemizdeki sahillerimizde yeni yaşamlarına kavuşuyorlar.

Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak Ada’mızı seçen dostlarımızın, nesillerinin tükenmemesi için hep birlikte sahillerimizi temiz tutuyor ve her yıl dostlarımızın yumurtalarını bıraktıkları sahillerimizi temizliyoruz.

 

FİDAN DİKİMİ

 
1995'de çıkan büyük yangınla birlikte ormanlarının çoğunu yitiren ülkemiz için Orman Dairesi işbirliği ile 1999 yılından beri her yıl Kuzey Kıbrıs TURKCELL ailesi olarak halkımızın da katılımıyla fidan dikim etkinliği gerçekleştiriyoruz.
Kurulduğumuz günden bu zamana kadar Türkeli, Ulukışla Taşkent, Gazimağusa, Kumyalı, Lefkoşa'daki koruluklar ve Beşparmak Zirvesi'ne toplam 65.000 'in üzerinde fidan dikimi gerçekleştirdik.
 
Sayfayı kaydırın