Engelsiz Yaşam

‘’Destek Varsa Engel Yok’’

Engelsiz Yaşam

TEKERLEKLİ SANDALYE BASKETBOL TAKIMI

Topluma olan sorumluluğumuzu kurulduğumuz günden bu yana çevre ,trafik ve engelliler gibi farklı alanlarda desteklediğimiz projeler ile yerine getirmekteyiz. sosyal sorumluluk projelerimizin başında
spor ve engellerin başarılı bir şekilde harmanlandığı Kuzey Kıbrıs Turkcell Tekerlekli Basketbol takımımız yer almaktadır.

  • Kuzey Kıbrıs Turkcell, KKTC Engelliler Spor Federasyonuna bağlı ‘’Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı'na’’ 2008 yılından beri ana sponsoru olarak ismini vermektedir.
  • Kuzey Kıbrıs Turkcell Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbolu Süper Lig’inde yer almakta, yurt içi ve yurt dışında ülkemizi temsil etmektedir.
  • Engel tanımayan yürekler takımı, ambargoları aşarak Türkiye ve yurt dışında elde ettiği çeşitli başarılarıyla ülkemizde büyük bir taraftar kitlesine sahiptir.
  • Kuzey Kıbrıs Tukcell Tekerlekli Sandalye Basketbol takımımız zaman zaman Kıbrıs Türk Basını’nın emekçi kalemleri başta olmak üzere milletvekillerimiz ve çalışanlarımız ile de bir araya gelerek’’ Empati Maçları’’ gerçekleştirmektedir. Gerçekleştirdiğimiz maçlarla engeller konusunda farkındalık yaratmak konusunda önemli adımlar atmayı hedefliyoruz.HAYAL ORTAĞIM

Turkcell Hayal Ortağım mobil uygulaması; Kuzey Kıbrıs Turkcell’in sosyal sorumluluk, ürün ve çözümler gibi alanlarda engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak, onları sosyal hayata adapte edebilmek amacıyla oluşturduğu “Engelsiz Yaşam” çatısı altında yer alıyor. Turkcell, Hayal Ortağım uygulaması ile görme engelli kişiler diledikleri zaman sinemada sesli betimleme ile film izleyebiliyor, uygulama içerisindeki kitapları günlük gazete ve dergileri takip edebiliyor.
(Görme engellilerin güncel bilgiye erişimini kolaylaştıran Turkcell Hayal Ortağım, YGA & Turkcell stratejik ortaklığı ile 2012 yılında hayata geçirilmiştir.)


ENGELSİZ YAŞAM SEMİNERLERİ

  • Kuzey Kıbrıs Turkcell, KKTC Milli Eğitim Bakanlığı, Ortopedik Özürlüler Derneği ve Engelliler Spor Federasyonu işbirliği ile Şubat 2013 tarihi itibari ile Engelsiz Yaşam Seminerleri düzenlenmiştir. 
  • Engellilere yönelik sosyal bilincin gelişmesi, gençlerin farkındalığını artırmak ve empati kurmalarını sağlamak amacı ile düzenlenen seminerler ile bugüne kadar 18 okulda ve 2000'den fazla öğrenciye ulaştık.
  • Ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik gerçekleştirdiğimiz seminerlerde "engellerin başarıya engel olmadığı ve sevginin her engeli aştığı" temasını öne çıkarttık. Engelli yaşam ile ilgili bilgiler vererek, dünyada pek çok önemli başarıya imza atan engelli isimlerin yaşam hikayelerini anlattık, bu hikayeleri film gösterileri ve empati oyunları ile destekledik.
  • Engelli kişilerin korunma, bakım, rehabilitasyon ve destek hizmetlerine yönelik bilgilerin de verildiği seminerlerde; "Engel Siz Olmayınız" teması altında, tüm bireylerden beklenen duyarlılıklara da dikkat çektik.CAFÉ DOWN

Engellilerimizin hayatın içerisine katılması hedefiyle yola çıktığımız proje ile adanın ilk Down Café’si Kuzey Kıbrıs Turkcell'in ana sponsorluğunda ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliği ile 13 Mayıs 2013 tarihinde Gazimağusa da faaliyet göstermeye başladı,18 Yaş Üstü İrfan Nadir Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerinden oluşan Cafe Down'da 23 down sendromlu ve otistik gencimiz misafirlerini ağırlıyor.

Adres: 
İrfan Nadir 18 Yaş Üstü Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi 
Canbulat Stadyumu 
Kale içi – Gazimağusa 
Telefon: 0392 366 5371


ENGELSİZ ÇİÇEKLER SERASI

Hayat Paylaşınca Güzel dedik, doğayı da en engelsiz haliyle paylaşıma açtık. Engelsiz Çiçekler Serası, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Kuzey Kıbrıs Turkcell işbirliğiyle engelli arkadaşlarımızı sosyal hayata adapte edebilmek, el becerilerinin gelişmesini sağlamak, onları toprakla ve çiçekle buluşturmak amacıyla Güneşköy 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi’nde açıldı.ENGELSİZ MAĞAZALAR VE ENGELSİZ HİZMET

Engelli vatandaşlarımızın da rahatça hizmet alabilmesi amacıyla tüm mağazalarımıza kolayca ulaşabilmeleri için Kuzey Kıbrıs Turkcell İletişim Merkezlerimizdeki alt yapımızı düzenledik. "Hayat aynı dili konuşunca güzel" yaklaşımıyla işitme engelli vatandaşlarımıza da hizmet verebilmek amacıyla Kuzey Kıbrıs Turkcell İletişim Merkezlerinde görev yapan Müşteri Deneyimi Uzmanlarımız, merkez binalarımızdaki güvenlik görevlilerimiz ve idari işler çalışanlarımız "işaret dili" eğitimleri aldı.RÜZGARLA ENGELSİZ DANS

Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak bir ortopedik engelli vatandaşımızın hayalinden yola çıkarak Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği, ve Kuzey Kıbrıs Turkcell Tekerlekli Sandalye Basketbol Oyuncuları ile “Tandem Yamaç Paraşütü” etkinlikleridüzenledik. Engelli vatandaşlarımız bu etkinliklerde uçmayı başararak Rüzgarla Dansa Engel Tanımadılar.

Sayfayı kaydırın